Nowe zasady ulgowych abonamentów dla ON w Krakowie

Radni Miasta Krakowa 8 stycznia 2018 roku podjęli bardzo niekorzystną dla ON decyzje o zawężeniu uprawnionych do ulgowego abonamentu tylko do posiadaczy europejskiej karty parkingowej.

Taka karte podczas komisji lekarskiej mogą dostać wyłącznie osoby z symbolek 05R i 10N

Dotychczas  prawo do ulgowego abonamentu za 2,5 zl/ms miały osoby z terenu województwa małopolskiego  podstawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w stopniu znacznym i umiarkowanym

z symbolami 05R, 10N, I11, 07S

oraz  zaświadczenia od lekarza o problemach z poruszaniem się.

Znaczenie symboli:

05-R – upośledzenie narządu ruchu, w tym m.in. wady wrodzone i rozwojowe narządu ruchu, układowe choroby tkanki łącznej, zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe stawów, nowotwory narządu ruchu czy amputacje oraz wiele innych schorzeń w obrębie narządu ruchu.

10-N – choroby neurologiczne, w tym m.in. naczyniopochodny udar mózgu, guzy centralnego układu nerwowego, pourazowa cerebrastenia i encefalopatia, choroby rdzenia kręgowego i inne.

07-S – choroby układu oddechowego i krążenia, w tym m.in. przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), zakaźne choroby płuc, prowadzące do niewydolności oddechowej, nowotwory płuc i opłucnej, wrodzone i nabyte wady serca, choroba niedokrwienna serca, kardiomiopatie, nadciśnienie tętnicze z powikłaniami i wiele innych.

11-I – inne schorzenia, w tym: endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźnie i odzwierzęce, choroby układu krwiotwórczego i inne.

Materiał z Kroniki 8.02.2018

Materiał z Radia Zet: