Chleby

Chlebek gryczany bezglutenowy smaczny i zdrowy

Składniki :
300g kaszy gryczanej białej niepalonej
100 g kaszy jaglanej
Sól do smaku ok. 1 łyżeczki
Ziarna dyni ,słonecznika, siemię lniane, sezam , czarnuszka , chia jak kto lubi , im więcej ziaren tym pyszniejszy chleb ( ja daję 2 garści dyni, sporo słonecznika pozostałe ziarna po i sporej garści, chia łyżkę ) Jeśli ktoś lubi można dodać suszoną śliwkę też świetnie smakuje (koło 8 sztuk pokrojonych na plasterki wystarczy).
Kaszę gryczaną należy zalać zimną wodą i odstawić na min. 24 godziny ( okolice 48 godzin powoduje,że kasza zaczyna kiełkować – mi tak bardziej później smakuje). Po tym czasie kaszę blendujemy – należy zachować konsystencja gęstej śmietany , niekoniecznie gładkiej masy jak czuć drobinki chleb jest lepszy. Kaszę jaglana gotujemy , nie rozgotowujemy 
Do uzyskane masy dodajemy wszystkie ziarna i inne dodatki wg upodobań – nie zapominamy o soli
Całość wlewamy do foremki i dajemy ziarnom trochę czasu żeby złapały wilgoć.
Pieczemy w 180 stopniach przez godzinę. 
Mamy pyszny, bezglutenowy, niekruszący się chleb .

Bezglutenowy gryczano owsiany

Bezglutenowy gryczano jaglany

Składniki na 10 kajzerek bezglutenowych

300 g mixu bezglutenowego
250 ml letniej wody
4 g suszonych drożdży
bez śladowych ilości glutenu
½ łyżeczki soli
1 łyżka oleju
opcjonalnie rozkłócone jajko
2 łyżki oleju do posmarowania

Sposób przygotowania

Zmieszaj mix bezglutenowy z solą, dodaj drożdże (nie syp soli bezpośrednio na drożdże) i stopniowo dolewając wodę wyrabiaj ciasto mikserem przez około 2-3 minuty. Dodaj olej i wyrabiaj ciasto jeszcze przez około minutę. Powinno mieć konsystencję dobrze wyrobionej ciastoliny. Przykryj miskę folią spożywczą lub bawełnianą ściereczką i odstaw na około 30 minut w ciepłe miejsce. Ciasto na kajzerki bez pszenicy powinno niemal podwoić objętość, ma stać się porowate i puszyste.
Zanurzając za każdym razem dłonie w miseczce z wodą odrywaj porcje ciasta i formuj kajzerki bezglutenowe. Układaj je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, w odstępach. Posmaruj olejem, przykryj folią spożywczą i odstaw na 20-30 minut do wyrośnięcia. Bułki powinny niemal podwoić objętość. Piekarnik nastaw na 190 stopni C. Bułeczki posmaruj rozkłóconym jajkiem lub olejem. Na każdej bułeczce zrób mokrym nożykiem 5 półokrągłych nacięć – półksiężyców. Kajzerek nie dekoruje się, ale jeśli masz ochotę, posyp je makiem lub pestkami słonecznika. Piecz kajzerki bezglutenowe przez około 30 minut. Studź na metalowej kratce, krój po ostygnięciu. Przechowuj w lnianym chlebaku lub w worku, nigdy w folii.

Chleb bezglutenowy

Składniki:

• 2 szklanki mąki migdałowej
  • 1/4 szklanki mąki owsianej lub innej bezglutenowej
  • 1/4 szklanki siemienia lnianego
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka sody
  • 4 jaja
  • 4 łyżki oleju kokosowego
  • 1 łyżka octu jabłkowego
  • po pęczku natki pietruszki i koperku

Wykonanie

Nagrzej piekarnik do 170 stopni. W dużej misce bardzo dokładnie wymieszaj suche składniki, czyli dwa rodzaje mąki, siemię lniane i sól. Następnie dodaj pozostałe, czyli jajka, olej kokosowy i ocet jabłkowy. Mieszaj tak długo, aż powstanie gładka masa. Na sam koniec dodaj świeżo posiekane zioła i również wymieszaj. Całą zawartość wlej do dobrze natłuszczonej keksówki. Piecz przez około 25-30 minut.

Chleb bez mąki

Składniki

• płatki owsiane
  • 1,5 szklanki
  • ziarna słonecznika
  • 1 szklanka
  • pestki dyni
  • 1/3 szklanki
  • siemię lniane
  • 3/4 szklanki
  • migdały lub orzechy laskowe
  • 1/2 szklanki
  • zmielone siemię lniane
  • 10 łyżek
  • sól
  • 1-2 łyżeczki
  • melasa z karobu/syrop klonowy/daktylowy/z agawy
  • 1 łyżka
  • olej kokosowy
  • 4 łyżki
  • woda
  • 1,5 szklanki

Wykonanie:

• W jednej misce mieszam suche składniki.
  • W drugiej misce mieszam wodę, roztopiony olej kokosowy i syrop/melasę.
  • Mokre składniki dodaję do suchych i mieszam.
  • Odstawiam na min. 2 godziny.
  • Piekarnik rozgrzewam do 180 stopni.
  • Keksówkę wykładam papierem do pieczenia i przekładam masę, ugniatając dokładnie łyżką lub dłońmi (u mnie średnia keksówka ok 20 x 10 cm lub dwie dwa razy mniejsze).
  • Chleb piekę około 50-60 minut.
  • Delikatnie wyjmuję z formy razem z papierem i zostawiam do wystygnięcia (delikatnie zdejmuję papier).
  • Kroję ostrym nożem do pieczywa dopiero, gdy całkiem wystygnie.
  • Wypróbujcie z masłem z kaszy jaglanej (przepis tutaj).

WIECEJ PRZEPISÓW NA STAREJ STRONIE INTERNETOWEJ FUNDACJI