Wirus Epstein-Barr, dym papierosów i niedobór witaminy D w dzieciństwie mogą być odpowiedzialne za powstawanie SM u dorosłych osób, predysponowanych genetycznie do tej choroby.
Wyniki badan w Danii, Holandii, Kanadzie i USA wykazują, że przebyta mononukleoza zwiększa dwukrotnie ryzyko zachorowania na SM. Przeciwciała przeciw temu wirusowi obecne w surowicy, zwiększają ryzyko zachorowania na SM co najmniej dwukrotnie a nawet dziewięciokrotnie. Ponad 80% Osób z SM przebyło mononukleozę w przeszłości.
Palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na SM od 50 do 70% i zwiększa się z ilością wypalanych papierosów. Palenie papierosów przez rodziców zwiększa dwukrotnie ryzyko zachorowania na SM u ich potomków.
25-hydroxywitamina D zmniejsza ryzyko zachorowania na SM. Nawet, jeśli brana w dawkach profilaktycznych czyli 400 jednostek międzynarodowych zmniejsza ryzyko zachorowania na SM o 40%. Osoby mające poziom witaminy D większy niż 100 nmol/L miały ryzyko zachorowania na SM zmniejszone o 50% w porównaniu z tymi, których poziom był poniżej 75 nmol/L. Spożywanie ryb częściej niż trzy razy tygodniowo zmniejsza ryzyko zachorowania na SM o 50%. Osoby z SM maja duży niedobór Vit.D.
Przechorowanie ospy wietrznej w dzieciństwie okazało się wręcz chroniące przed zachorowaniem na SM, ale ta ostatnia obserwacja wymaga potwierdzenia.