Od 1 listopada medyczna marihuana będzie dostępna na receptę

Już od początku przyszłego miesiąca wejdą w życie nowe przepisy ułatwiające pacjentom dostęp do preparatów zawierających medyczną marihuanę. Receptę na leki z konopi będzie mógł przepisać każdy lekarz – za wyjątkiem lekarzy weterynarii.
Kto będzie mógł ubiegać się o dostęp do medycznej marihuany na receptę?
Decyzja o tym, komu przepisać medyczną marihuanę będzie zależna od lekarza. Nie stworzono jeszcze listy schorzeń, w przypadku których można zalecać tego typu preparaty, dlatego wszystko będzie zależało od indywidualnego przypadku i woli specjalisty, u którego leczy się dany pacjent.
Po wypełnieniu specjalnego wniosku o umożliwienie terapii preparatami zawierającymi kannabinoidy pochodzące z konopi będzie trzeba przedstawić stosowną dokumentację z potwierdzeniem, że w danym przypadku leczenie medyczną marihuaną będzie najskuteczniejszym rozwiązaniem – np. ze względu na to, że leczenie za pomocą innych środków nie przyniosło pożądanych rezultatów.
Ze względu na to, że medyczna marihuana wzmacnia działanie anandamidu (który działa na komórki mózgu przeciwbólowo i uspokajająco) a także pobudza apetyt, przeciwdziała nudnościom i wymiotom a także obniża ciśnienie śródgałkowe, preparaty na jej bazie mogą być skuteczne w przypadku osłabiania bólu towarzyszącego wielu różnym schorzeniom – m.in. dlatego nie zdecydowano się na wyodrębnienie listy chorób, w przypadku których można przepisywać recepty na medyczną marihuanę.
Od kiedy zmiany?
Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 listopada na mocy nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii a także zmiany ustawy o refundacji leków, dzięki której zastosowanie preparatów na bazie konopi indyjskich zawierających psychoaktywną substancję THC będzie w Polsce łatwiejsze. Częste zastosowanie w medycynie ma też inny kannabinoid obecny w marihuanie (CBD), który nie ma właściwości psychoaktywnych, ale może być pomocny w zapobieganiu stanom zapalnym, niedokrwieniu, działa przeciwbólowo, przeciwwymiotnie i antypsychotycznie.
Choć leki z konopi indyjskich uprawianych w Polsce mogłyby być tańsze niż te z suszu sprowadzanego z zagranicy, to jednak nadal ich uprawa będzie w naszym kraju uznawana za nielegalną.
Źródło: zdrowie.radiozet.pl

Od 1 listopada medyczna marihuana będzie dostępna na receptę