Na słodko

 

Ciasto czekoladowe

 

Składniki
80 g masła
100 g czekolady deserowej (ciemnej słodzonej) lub po 50 g gorzkiej i mlecznej
1/2 szklanki mleka
2 jajka
150 g (3/4 szklanki) cukru
150 g (1 szklanka) mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Polewa
100 g czekolady deserowej
50 g masła

Przygotowanie
Dno tortownicy o średnicy 21 cm wyłożyć papierem do pieczenia, zapiąć obręcz. Piekarnik nagrzać do 175 stopni C.
W rondelku umieścić pokrojone masło oraz połamaną na kosteczki czekoladę, podgrzewać na minimalnym ogniu ciągle mieszając aż składniki się roztopią i otrzymamy gładką masę czekoladową. Odstawić z ognia, dodać mleko i wymieszać na gładką masę.
W misce ubić jajka z cukrem (ok. 4 minuty) na puszystą masę. Do drugiej miski przesiać mąkę, dodać proszek do pieczenia i dokładnie wymieszać. Dodać ubite jajka oraz masę czekoladową, zmiksować na minimalnych obrotach miksera lub wymieszać rózgą tylko do połączenia się składników w jednolite ciasto.
Wyłożyć je do tortownicy, wstawić do piekarnika i piec przez ok. 43 minuty do suchego patyczka (w większej niż 21 cm formie, ciasto będzie piekło się krócej, ok. 30 – 35 minut, sprawdzamy to patyczkiem wetkniętym w środek, czy jest jeszcze obklejony surowym ciastem).
Po upieczeniu wyjąć ciasto z piekarnika i studzić przez ok. 30 minut w formie, następnie wyłożyć na paterę. Polać polewą: do garnka włożyć połamaną na kosteczki czekoladę i pokrojone masło, cały czas mieszając podgrzewać na małym ogniu aż czekolada się roztopi. Od razu odstawić z ognia i polać po cieście.

 

Składniki na biszkopt bezglutenowy:

6 jajek
1 szklanka cukru
1/1/2 szklanki mąki bezglutenowej Mix C-Kuchen & Kekse
1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia.
1 łyżeczka octu
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę wymieszać i przesiać; odłożyć.
Oddzielić białka od żółtek.
W misie miksera umieścić białka w połowie ubijania dodawać cukier. Ustawić prawie najwyższe obroty miksera i ubijać (końcówkami do ubijania białek) do uzyskania puszystej, gęstej pianki.Żółtka wymieszać z proszkiem do pieczenia i octem.Dodać żółtka do białek wymieszać.
Do ubitej masy dodać mąkę.Wymieszać delikatnie szpatułką, do połączenia.
Tortownicę o średnicy 24 cm wysmarować masłem, wyłożyć papierem do pieczenia (samo dno).Ja miałam rant do pieczenia biszkoptów. Gotową masę delikatnie przelać do foremki, wyrównać.
Piec w temperaturze 190ºC przez około 35 – 40 minut lub do tzw. suchego patyczka. Przestudzić w formie, następnie wyjąć i wystudzić na kratce. Wystudzone ciasto przekroić na 3 równe blaty biszkoptowe.

 

 

GENIALNE CIASTECZKA Z KLEIKU RYZOWEGO I NASION

Przepis: 20 dkg masła, 3/4 szklanki cukru, 2 łyżeczki proszku do pieczenia lub 1 łyżeczka sody oczyszczonej, 3 jajka blendujemy na jednolitą masę.
Dodajemy 160 g kleiku ryżowego.

Mieszamy najlepiej ręką.
Dodajemy nasiona lub suszone owoce, słonecznik, sezam, żurawina, pokrojone daktyle, pestki dyni co kto lubi lub wszystko na raz.
Formujemy kuleczki i zgniatamy na płaskie ciasteczka.
Pieczemy w temp 150 st C przez 30-40 minut

 

 

NALEŚNIKI Z MĄKI RYŻOWEJ

 

Źródło: https://bezglutenowamama.pl/idealne-nalesniki-ryzowe/

Składniki na 7 naleśników

120 g mąki ryżowej
bezglutenowej, z międzynarodowym przekreślonym kłosem
2 czubate łyżki tapioki lub skrobi ziemniaczanej
bez śladowych ilości glutenu
240 ml gazowanej lub zwykłej wody
3 jajka
1/4 łyżeczki soli
4 łyżki oleju

Przygotowanie ciasta i smażenie
Mąki wymieszaj i przesiej. Jajka z solą ubij mikserem na pianę (1-2 minuty). Powoli dodawaj mąkę, a następnie, ciągle miksując, wlewaj powoli wodę. Na końcu dodaj olej i jeszcze chwilę miksuj. Odstaw ciasto na kwadrans. Patelnię rozgrzej i wlej na nią łyżkę oleju. Zamieszaj ciasto i porcję ciasta wlej na patelnię. najlepiej, by naleśniki były cieniutkie. Smaż na średnim ogniu. Po około minucie przełóż na drugą stronę. Nie smaż zbyt długo, bo naleśniki staną się sztywne i trudne do nadziewania farszem.
Te bezglutenowe naleśniki z mąki ryżowej są delikatne w smaku i niezwykle elastyczne. Doskonale komponują się z wszelkimi nadzieniami: wytrawnymi, słodkimi, z rybą, mięsem czy warzywami. Przykryte folią spożywczą i zostawione na blacie w kuchni w bardzo dobrym stanie przetrwają do następnego dnia. Pozostaną elastyczne, delikatne i łatwe do rolowania.
Ryżowe naleśniki bezglutenowe są alternatywą dla osób, które nie chcą w swojej kuchni bezglutenowych miksów. Sprawdzą się również w diecie osób unikających kukurydzy. Ich dodatkową zaletą jest to, że nie zawierają mleka.

Placek z owocami bezglutenowy

Źródło: https://bezglutenowamama.pl/placek-z-owocami-bezglutenowy-przepis-mojej-mamy/

 

Składniki (na blachę o wymiarach około 20 x 30 cm)
250 g uniwersalnej mąki bezglutenowej
lub: 100 g mąki owsianej, 100 g ryżowej i 50 g ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
bezglutenowego
1 szklanka cukru
4 jaja
250 g Masła Roślinnego
miękkiego
opcjonalnie cukier waniliowy
bezglutenowy
dowolne owoce: np. 4 jabłka
lub 2 puszki brzoskwiń w syropie

Sposób przygotowania

Jabłka umyj, obierz ze skórki i pokrój na ósemki. Jeśli chcesz użyć brzoskwiń, dokładnie je odsącz z syropu. Jeśli zdecydujesz się na śliwki, tylko je umyj i wyjmij pestki. Piekarnik nastaw na 180 stopni C. Formę wyłóż papierem do pieczenia. W misce umieść wszystkie składniki: mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia (jeśli używasz mąk naturalnych, zmieszaj je wcześniej), jajka, cukier, masło roślinne, cukier waniliowy. Ciasto na najprostszy placek z owocami bezglutenowy wyrabiaj przez około 5 minut – aż nabierze lekkiej puszystości. Przełóż je do formy i udekoruj owocami. Jeśli chcesz użyć brzoskwiń, każdą połówkę zanurz w miseczce z mąką bezglutenową i dopiero układaj na cieście. Formę wstaw do piekarnika na 40-60 minut. Piecz do suchego patyczka. Gdy ostygnie, udekoruj lukrem lub posyp cukrem pudrem.

 

Makowiec https://bezglutenowamama.pl/makowiec-bezglutenowy-nie-tylko-na-wielkanoc/

PRZEPISY ZE STAREJ STRONY FUNDACJI 

http://www.fundacjahh.org/old/sm/diety/przepisy_slodkie.html