KRAKÓW DLA NIEPEŁNOSPRAWNEGO TURYSTY – NOWY PRZEWODNIK JUŻ DOSTĘPNY!

Źródło:  

http://krakow.pl/bezbarier/aktualnosci/202398,60,komunikat,krakow_dla_niepelnosprawnego_turysty__-_nowy_przewodnik_juz_dostepny__.html

 

Kraków to jedno z najpopularniejszych europejskich miast turystycznych. Z roku na rok odwiedza je coraz więcej osób starszych i niepełnosprawnych. Urząd Miasta Krakowa tworzy przyjazne warunki zwiedzania dla osób, które na co dzień borykają się z rozmaitymi ograniczeniami i specjalnymi potrzebami.

Najnowszą propozycją jest „Przewodnik po Krakowie dla niepełnosprawnego turysty” w wersji polskiej i angielskiej wzbogacony o aplikację mobilną – kompendium wiedzy na temat dostępności różnych obiektów dla turystów z niepełnosprawnościami.
„Przewodnik po Krakowie dla niepełnosprawnego turysty” to użyteczny informator o najciekawszych miejscach Krakowa, źródło wiedzy na temat dostępności obiektów dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz udogodnień oferowanych osobom z niepełnosprawnością narządu słuchu oraz wzroku. Turystyczna aplikacja mobilna została stworzona z myślą o turystach niepełnosprawnych poszukujących kompleksowej informacji na temat Krakowa, przekazanej w przystępny i ciekawy sposób. W module „Miejsca” można łatwo wyszukać opis, zdjęcie oraz informacje teleadresowe na temat konkretnego obiektu. Baza obiektów została podzielona na trzy części: w zakładce „Zwiedzanie” znajdują się opisy krakowskich zabytków oraz terenów zielonych. „Oferta kulturalno-rozrywkowa” zawiera bazę krakowskich muzeów, teatrów oraz innych miejsc dających możliwość spędzenia wolnego czasu w ciekawy sposób. Moduł „Informacje praktyczne” prezentuje hotele, lokale gastronomiczne, a także szereg praktycznych wskazówek pomocnych turyście niepełnosprawnemu podczas pobytu w Krakowie. Z myślą o osobach z dysfunkcją ruchu zamieszczono informacje o wypożyczalniach wózków inwalidzkich, taksówkach dla osób niepełnosprawnych czy też o tym, gdzie osoby poruszające się na wózkach znajdą przystosowaną dla siebie toaletę, aptekę, sklep spożywczy. W przewodniku zamieszczone są również informacje o środkach transportu, placach targowych, parkingach strzeżonych, statkach wycieczkowych i wielu innych. Atrakcje turystyczne zostały pogrupowane w dziewięć tras, stanowiących propozycję zwiedzania według konkretnego klucza. Wybraną trasą poprowadzi użytkownika ślad gps. Ulubione miejsca i trasy można przechowywać w prywatnym schowku (Planer). Moduł „Informacje” pozwala zdobyć podstawową wiedzę na temat Krakowa, jego historii, ciekawostek z życia miasta, a także współczesnego funkcjonowania dawnej stolicy Polski. Znajduje się tu również lista najważniejszych imprez cyklicznych, odbywających się w Krakowie oraz kalendarium aktualnych wydarzeń. Aplikacja została wykonana na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa. Dostępna jest dla smartfonów działających pod kontrolą trzech najpopularniejszych systemów operacyjnych: Android, iOS i Windows Phone. Można ją odnaleźć i zainstalować poprzez sklepy właściwe dla każdego z systemów: Google Play Store, Apple App Store i Windows Phone Store, bądź pobrać za pomocą linków dostępnych na stronie www.krakow.pl

Linki w zależności od systemów na telefonie.
Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.amistad.treespot.krakowdlaniepelnosprawnych
iOS: https://itunes.apple.com/us/app/krakow-dla-niepe-nosprawnych/id1110300415?mt=8
Windows: https://www.microsoft.com/pl-pl/store/apps/krakow-dla-niepe%c5%82nosprawnych/9nblggh4spdw

Publikacja jest dostępna w dwóch językach: polskim i angielskim, przy czym opisy dostępności są w formie uniwersalnych piktogramów.

Wydawnictwo można pobrać w wersji elektronicznej na stronach: www.krakow.pl/bezbarier. www.krakow.pl

W wersji książkowej publikacja jest dostępna w Wydziale Spraw Społecznych UMK przy ul. Stachowicza oraz w miejskich punktach informacji turystycznej: Balice, Sarego, Planty koło Teatru Słowackiego, Jana, Sukiennice, Pawilon Wyspiańskiego, stary Dworzec PKP.
Serdecznie zapraszamy do korzystania z przewodnika i odwiedzin Krakowa!

„Przewodnik po Krakowie dla niepełnosprawnego turysty” (wersja PL)-

http://krakow.pl/zalacznik/266659

„Przewodnik po Krakowie dla niepełnosprawnego turysty” (wersja ENG)-PDF

http://krakow.pl/zalacznik/266660