Mapy Google wyraźniej oznaczą miejsca przyjazne dla użytkowników na wózkach…choć na razie nie w Polsce :-(

Niepełnosprawni użytkownikami pierwszej kategorii. Mapy Google będą wyraźniej oznaczały, czy dane miejsce jest przyjazne dla wózków inwalidzkich lub osób z chodzikiem.

Nasze miasta nie są niestety tak przyjazne niepełnosprawnym, jak być powinny. Rozwiązań biorących pod uwagę osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich czy niewidome wciąż dramatycznie brakuje w przestrzeni publicznej. Osoby niepełnosprawne ruchowo potrzebują wiedzieć, czy dana restauracja ma toaletę dostosowaną do ich potrzeb. Martwią się czy baru, w którym umówili się na wieczór, nie strzegą przypadkiem wysokie schody. Sprawdzają, czy hotel, który chwali się, że ma dostosowane do potrzeb osób na wózkach łazienki, ma przy okazji też windę, która pozwoli się do pokoju z tak wspaniałą łazienką dostać.

Szacuje się, że na świecie jest około 130 mln użytkowników wózków inwalidzkich.

W Mapach Google informacje o dostępności zaczęły pojawiać się już od 2016 r. Dodawać je mogli użytkownicy i właściciele przyjaznych dla niepełnosprawnych biznesów. W ten sposób oznaczonych zostało już ponad 15 mln miejsc. Teraz jednak Google robi te oznaczania widoczniejsze. Zamiast traktować informację o dostępności jako dodatkową, zacznie ją wyraźniej pokazywać w opisie danego miejsca tym wszystkim, którzy zdecydują się na włączenie funkcji Dostępne Miejsca w Ustawieniach map.

Informacja o dostępności będzie się pokazywać już przy nazwie miejsca w formie małej ikonki z wózkiem. Po rozwinięciu opisu będzie można sprawdzić między innymi, czy do danej lokalizacji łatwo można się dostać, czy jest obok parking dla niepełnosprawnych, czy nie ma problemu z miejscem i osoba na wózku może spokojnie usiąść przy stoliku z rodziną czy przyjaciółmi.
Niestety funkcja ta nie działa na razie w Polsce. Jako pierwsze dostały ją Japonia, Australia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Jak piszą przedstawiciele Google’a „wsparcie dla dodatkowych krajów jest w drodze”.

 

Aplikacje dla niepełnosprawnych mają często krótki żywot.

Kluczowe dla aplikacji, które opierają się na informacjach uzyskanych od samych użytkowników, jest by ich baza była coraz większa. A do tego niezbędne jest zaangażowanie użytkowników. Mapy Google’a są jedną z najpopularniejszych aplikacji mobilnych, a ich użytkownicy chętnie i często dodają nowe oznaczenia i opinie na temat miejsc, w których byli.

Niezależne mapy przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową powstają. Tyle, że często borykają się z problemem braku informacji i szybko przestają być wspierane. Na tym tle wyróżnia się dostępny na iOS-a i Androdia wheelmap. W aplikacji znajdziemy bardzo przystępnie pokazane informacje dotyczące wielu lokalizacji w dużych miastach Polski od Katowic po Warszawę i na świecie od Waszyngtonu po Paryż.

 

Źródło:
https://www.spidersweb.pl/2020/05/google-maps-niepelnosprawni.html?fbclid=IwAR3SDp00Jsa3Ng4x9aiw1HvVWQp34zhPXIsVw0EwJ2C3Dag-B22k9AGUp8M